0 ريال 0

در کنار پدرم ، مصدق (خاطرات دکتر غلامحسین مصدق)

در کنار پدرم ، مصدق (خاطرات دکتر غلامحسین مصدق)

معرفی به دوستان

توضیح مختصر

کتاب خاطرات دکتر غلامحسین مصدق دارای ویژگی هایی است : نخست آنکه نویسنده بخش کوچکی از صفحات کتاب را به شرح زندگی خود اختصاص داده و بیشتر به توضیح و تحلیل رویدادهای  تاریخ معاصر ایران در دوره حیات سیاسی پدرش ـ دکتر محمد مصدق ـ پرداخته است. و شگفت اینکه به رغم رنج و مشقاتی که خود و خانواده اش در دوره حکومت پهلوی متحمل شده اند، از زندگی گذشته ابراز رضایت می کند و آن را پربار میداند.

ویژگی دیگر این کتاب، ترجمه گزارش مستند و تاریخی است از دکتر جرج مکگی معاون وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، پیرامون مذاکراتش با دکتر محمد مصدق، نخست وزیر ایران و مذاکره با انگلستان که به نتیجه نرسیده.

ترجمه متن این گزارش برای نخستین بار در این کتاب انتشار یافت.

اما ویزگی عمده، صداقت نویسنده آن است. وی در تحلیل رویدادهایی که در آن به نحوی مداخله داشته و یا شاهد و ناظر آن بوده مصلحت اندیشی نکرده و در همه جا، عقاید خود را با صراحت بیان داشته است.

دکتر غلامحسین مصدق در بیان خاطراتش، تا آنجا صراحت و شجاعت به خرج میدهد که در معرفی خویشان خود،که مرتکب خیانت شده اند، تردید نمیکند.

کتاب خاطرات دکتر غلامحسین مصدق، با همه فشردگی  مطالب آن، بخش مهمی از رویدادهای تاریخ معاصر ایران را در بر میگیرد. اثری است سیاسی، تاریخی و عبرت انگیز، با مطالب بکر و تازه و روشنگر بسیاری نکات مبهم دوران مبارزه ضد استعماری ملت ایران، فتح بابی است برای معمول شدن تقوای ((خود انتقادی )) در خاطره نویسی و زندگی نامه نویسی ها در آینده.به امید آگاهی هر چه بیشتر نسل جوان و تعالی دانش اجتماعی و شعور سیاسی و انقلابی ملت ایران.وضعیت: موجود
250,000  ريال

مولف:

غلامرضا نجاتی


قطع:

وزیری


نوع جلد:

شومیز


تعداد صفحه:

264


نوبت چاپ:

چهارم


شابک:

9789643178697


تیراژ:

2000


سال چاپ:

1393

نظر شما در مورد این کتاب


نام:*
ایمیل:*

ایمیل، برای ارسال پاسخ(در مواقع ضرورت) دریافت می شود و منتشر نخواهد شد
محدوده سنی:*
*
متن:*
 
 

نظرات کاربران

  • 1395/12/16
  • محدوده سنی: کمتر از 15 سال
  • mashkazem

امه محرمانه مصدق به سفیر شوروی:......به این ترتیب تمام و به دوستی ایران و شوروی خدمتی توانستم بکنم ولی وقتی دانستم که مامورین دولت شوروی اهمیت طرح ما را درک نکرده اند و از آن نتوانستند استفاده کنند بلکه تظاهراتی در اطراف آن نمودند که قهراً به مقام معنوی اتحاد شوروی در ایران و بلکه در تمام مشرق ممکن است لطمه بزند و موجب مسرت سایر دول شود بسیار متأسف شدم.
جناب آقای سفیر! امیدوارم که نفرمایید من به مقام و موقعیت شما بیش از خودتان علاقه مندم.
علاقه من به موفقیت شما از نظر مصالح ایران است و چنانچه در مجلس علناً اظهار داشتم گذشته شما ثابت کرده که هر وقت دولت شوروی از صحنه سیاست ایران غایب شده روزگار ایران تباه شده است. تصدیق بفرمایید که قلوب ملت ایران از معادن نفت کافی تر است که در آن می توانید استخراج محبت نمایید......... http://iranefardanews.com/2016/03/علی-سجادی-نامه-محرمانه-مصدق-به-سفیر-شور/